Nahrávam Udalosti

« All Events

  • Táto udalosť už prebehla.

Modlitby a pôst zboru Viera BJB v Bratislave, 9.-31. január 2017

9. januára 2017 - 31. januára 2017

Drahí súrodenci,

na začiatku tohto roka vás pozývam, aby sme ako zbor strávili tieto tri týždne intenzívnym časom v modlitbách. Chceme sa zamerať na osobné pokorenie sa pred Pánom, odstránenie toho, čo nás od Neho delí alebo nám bráni Ho počuť. Túžime po tom, aby nás On znovu oživil a mohol s nami nasledujúci rok konať ako s Jeho ľudom.

REŤAZ PÔSTOV

Keďže súčasťou takéhoto pokorenia je aj pôst, pozývam vás zapojiť sa do spoločnej reťaze pôstov. Môžete si určiť, ktorý deň (dni) sa týmto spôsobom chcete pridať. Pôst nie je hladovka, ktorou chceme zapôsobiť na Pána Boha. Je to naše pokorenie sa, odloženie iných vecí, ktoré nás rozptyľujú a obmedzujú a venovanie tohto času a miesta Bohu. Možno to bude jedlo, čo odložíme, možno televízor, sociálne siete, zábavu, hobby… Dôležité však je o to intenzívnejšie sa namiesto toho zamerať na Pána.

Zapísať sa môžete do tejto tabuľky.

PLÁN ČÍTANIA A APLIKÁCIÍ

Prvý týždeň spolu môžeme prechádzať plán čítania a aplikácií „Modlenie sa odvážnych modlitieb“ (vytvorený  podľa knihy Adama Stadtmillera Praying for Your Elephant).

Tento druhý týždeň spolu môžeme prechádzať plán čítania a aplikácií „Počuť o Bohu každé ráno“ (vytvorený  podľa knihy “Počuť o Bohu každé ráno” od Joyce Meyer).  V aplikáciách budeme vedení už  aj k modlitbám za naše zborové spoločenstvo. Tretí týždeň sa potom zameriame na kľúčové oblasti nášho zboru, za ktoré sa budeme spoločne modliť.

MODLITEBNÁ MIESTNOSŤ

Tento týždeň bude k dispozícii aj modlitebná miestnosť zariadená práve na tento účel. Pokiaľ by ste chceli prísť do modlitebnej miestnosti, ste členmi alebo blízkymi priateľmi zboru, môžete sa zapísať do tejto tabuľky. Viac informácií o modlitebnej miestnosti, spôsobe rezervácie, modlitebných predmetoch a potrebách ste dostali emailom alebo o ne môžete požiadať na adrese kancelaria@bjbviera.sk.

Verím, že Boh iste požehná tento náš spoločný zápas o to, aby On sám bol naozaj Pánom našich životov a nášho zboru a srdečne vás k nemu pozývam.

Michal Kevický

 

Pondelok 9.1.2017
Text Ján 14:13
Zamyslenie “Neexistujú hranice modlitby”
Váš osobný pohľad na rozľahlosť alebo priestorové obmedzenie modlitby budú z veľkej časti diktovať ako a za čo sa modliť, rovnako aj ovplyvnia jej účinnosť.
Hranice našich súkromných životných modlitieb nemajú veľa spoločného s obmedzeniami danými Bibliou, častejšie sú to limity, ktoré si dávame sami.
Obmedzenia ako pocit viny, alebo zotrvávanie na modlitbách, o ktorých si myslíme, že Boh by mohol vypočuť, často spútavajú naše modlitby alebo spôsobujú, že sa prestávame modliť úplne. Tak, ako zememerač označujúci nový pozemok, máme vo zvyku klásť hraničné čiary našim modlitbám príliš ďaleko od ich pôvodného cieľa.
Aplikácia V modlitbe nahlas uvažujme o tom, ako by mohol byť Otec oslávený v našom osobnom živote alebo v zbore vypočutými modlitbami. Objavme takto rôzne potreby v našom zbore, za ktoré sa môžeme vo viere modliť.
Utorok 10.1.2017
Text Zjavenie 5:8
Zamyslenie “Duchovne večná nukleárna sila modlitby”
Diabol nemá schopnosť ovládnuť modlitbu. Modlitba je duchovným atómom prírody, je to surový materiál Boha a Jeho ľudí. Modlitba je mimo Satanovho vplyvu. On nemá moc prekrútiť alebo narušiť trajektóriu modlitby k Božiemu trónu po tom, čo bola vyslovená. Ak už je modlitba vypustená, rúti sa naveky večnosťou, horí pred Božím trónom ako kadidlo.
A preto je tak duchovne nebezpečná pre Satana. Tak prekonáva obmedzenia sveta smrteľníkov. Modlitba je nesmrteľná. Nemá hranice ani vyznačené čiary. Modlitba obsahuje nekonečný potenciál. To najlepšie, v čo môže diabol dúfať je, že sa nebudete modliť. A jeho najväčšou stratégiou je, že sa vás pokúša úplne odhovoriť od modlitby, pretože nevyslovená modlitba má nulovú šancu byť zodpovedaná.
Aplikácia Sú naše modlitby voňavým kadidlom (uctievaním, ďakovaním, príhovorom), alebo štipľavým dymom (kritikou, ohováraním, sťažovaním si…).  Strávme dnes čas modlitieb vyvyšovaním Pána nad tým, čo nás desí, sklamáva, znechucuje a ďakovaním, že je nad tým, že sa o Neho môžeme oprieť a nechať sa Ním viesť. Zrejme zakúsime, ako Boh mení uhol pohľadu a náš postoj, či k situáciám, ktorým čelíme, alebo k ľuďom v našom živote.
Kiež z nášho zboru (z našich myšlienok, slov, postojov a vzťahov) stúpajú k Božiemu trónu modlitby, ktoré budú kadidlom pred Ním.
Streda 11.1.2017
Text Matúš 7:7-9 ; 1. Korinťanom 1:3-5
Zamyslenie “Dôvod, prečo žiadame, hľadáme a klopeme”
Boh vypočuje modlitbu, ale modliť sa za niečo nie je v prvom rade o odpovediach. Modliť sa za niečo, tak ako aj iné formy modlitieb, je hlavne o vzťahu. Keď sa modlíte za niečo a očakávate odpoveď, vstupujete na nebezpečné územie.
Keď je modlitba zameraná na odpoveď, náš vzťah s Bohom sa zameriava na výsledok. Ak Boh povie nie, alebo reaguje pomalšie ako nám to vyhovuje, zúfalo sa pýtame prečo a zvádza nás to cítiť sa neschopnými, či dokonca nemilovanými Bohom. Buďte si istí, že akonáhle sa v tejto oblasti žiadostí a modlitieb za niečo udomácnite, diabol si nájde spôsob, ako zmeniť vaše modlitby z priateľských na také, čo očakávajú výsledky.
Kristus si bol vedomý súvisu účelu modlitby za niečo. V siedmej kapitole Evanjelia podľa Matúša, keď Ježiš posmeľuje Svojich nasledovateľov, aby žiadali veci – veľké veci – ako “slonov” v modlitbách. Okamžite presunul pozornosť zo žiadosti o niečo na otcovský, či rodičovský vzťah, ktorý obklopuje každú požiadavku, ktorú učiníme.
Ježiš povedal, že kedykoľvek o niečo žiadate v modlitbe, otvárate sa komunikácii na úrovni rodiny a vkladáte sami seba do pozície, kedy zažívate vzťah s milujúcim a milosrdným Otcom.
Ak Boh vypočuje vaše modlitby, dramatickým spôsobom si uvedomujete Jeho moc a starostlivosť o vás. Ak Boh pracuje na svojom pláne miesto vášho, dozvedáte sa viac o Jeho schopnosti posilňovať. A ak Boh povie nie a vaše sny umierajú, prípadne stratíte niekoho blízkeho, spoznáte, že Boh ako prvý utešiteľ plače s vami. Keď chcete spoznať Boha ako Otca, začnite útočiť na nebeský trón svojimi prosbami.
Aplikácia V modlitbe nahlas uvažujme o našom vzťahu s Bohom ako Otcom. Môžeme Mu vyjadriť ako vnímame Jeho otcovstvo (ochranu, starostlivosť a výchovu) v našom živote. A tiež čo to pre nás znamená, že sme Jeho synmi/dcérami. Tento vzťah rodiny výrazne ovplyvní naše prosby, hľadanie a klopanie: jednak prebudí intimitu, vieru a autoritu Božích detí v modlitbe a jednak nás to povedie k tomu, že sa postavíme v modlitbách navzájom za seba. Možno dnes nám Pán položí bremeno modlitby za niekoho.
Štvrtok 12.1.2017
Text Ján 15:7
Zamyslenie “Úloha modlitby za niečo”
Ježišova teológia modlitby za niečo sa môže zdať na začiatku lákavá, dokonca vzrušujúca. Kristus presviedča Svojich poslucháčov veľkými sľubmi o naplnení ich najväčších túžob. Toto je sľub, ktorý hodlá splniť za predpokladu dodržania určitých kritérií. Potom bez varovania, keď už sme chytení vo víziách našej veľkosti, úspechu, alebo osobného šťastia, prichádza odhalenie nášho srdca.
Ak nechcete byť Ježišom takto „prichytení na hruškách“, musíte pochopiť, čo presne povedal v originálnom jazyku a kontexte. Tak ako slovenčina, aj staroveká gréčtina má slová s viacerými významami. Jedno takéto slovíčko je thelo. Toto slovo bolo použité 213 krát v Novom Zákone vo svojich rozmanitých tvaroch. Thelo je slovo, ktoré môže byť preložené ako “priania” alebo “túžby”, a v niektorých prekladoch Biblie aj bolo. Ale v rozsiahlejšom ponímaní slova je to “dobrovoľnosť” alebo dokonca “ochota.”
Ježiš rozšíril hranice modlitby za niečo. On nás vyzýva žiadať za hranice toho, čo chceme. Predstavte si, aké krehké by bolo toto ohromné učenie, ak by nám boli sľúbené odpovede len na veci, ktoré si vieme predstaviť v rámci našich vlastných túžob. To, čo chceme má svoje limity. Na druhej strane, mať ochotu modliť sa smelo za hocičo nemá hraníc a malo by to zahŕňať modlitby, ako “Ježiš, čo odo mňa chceš Ty?”
Ježiš sa nás nielen pýta čo chceme; káže nám žiadať hocičo, čo sme ochotní žiadať. Je omnoho ťažšie zostať v modlitbách len za naše túžby, keď Pánovu výzvu vidíme v tomto plnom význame.
Aplikácia Vieme identifikovať veci, po ktorých túži Pán v našom živote či službe v zbore? Niečo, čo nám On kladie na srdce, k čomu nás povoláva? Modlime sa za to, ako v týchto veciach môžeme zostávať v Ňom – v jednote s Ním. Modlime sa konkrétne a prakticky za tieto Pánove túžby. Možno to bude pre nás novým uvedomením si, ako si nás chce Boh použiť, možno potvrdením toho, k čomu nás povolal.
Piatok 13.1.2017
Text List Jakuba 4
Zamyslenie “Potopený poklad”
V liste Jakuba sa píše: “Nemáte, pretože nežiadate.” Na ilustráciu tohto textu, je tu príbeh o malom chlapcovi, ktorý mal sen o nebi. V tom sne Boh vzal chlapca do miestnosti. V miestnosti boli rôzne typy materiálnych statkov, ako napríklad autá, domy a ďalšie objekty dennej potreby. Taktiež v miestnosti boli veci, čo vyzerali komicky: očné gule, nohy, ruky a chodidlá navŕšené na kopách v rozličných rohoch. Keď sa chlapček opýtal, čo to všetko znamená, Boh odvetil: “Toto sú odpovede na nevyslovené modlitby.”
Aj keď je tento príbeh vymyslený, stále má v sebe hlboký odkaz. Mravné ponaučenie príbehu je biblicky presné. Ľudia nevlastnia mnoho z vecí, ktoré Boh pripravil pre ich život, z jedného jednoduchého dôvodu: lebo o ne nepožiadali alebo ich modlitby boli toxické ľudskou pýchou a ich vlastnou žiadosťou.
Ako potopený poklad roztrúsený na morskom dne ostávajú neobjavené a stratené Božie odpovede na nevyslovené modlitby. A čo vy? Spočíva niektorý z pokladov vášho života potopený španielskymi galeónami hlboko pod povrchom hladiny života a čaká na záchranné práce modlitieb, aby ho vytiahli? Je možné, že vám uniká niečo, čo Boh zamýšľal pre váš život, pretože ste nikdy nepožiadali?
Aplikácia V tejto kapitole je veľa konkrétnych výziev, ako sa priblížiť Bohu, pokoriť sa pred Ním a objaviť Jeho poklady a plány, ktoré pre nás On má. Je možné, že sme sa za niektoré veci Božej vôle nikdy nemodlili, lebo sme boli tak plní vlastných plánov a túžob? Možno dnes je čas urobiť našou modlitbou prosbu „Buď Tvoja vôľa, ako v nebi, tak i na zemi“. Je čas volať po Jeho vôli.
Sobota 14.1.2017
Text Hebrejom 4:16
Zamyslenie “Počúvanie je základ”
Ponechať Boha, aby bol vašim prvoradým radcom, je kľúčom k tomu, aby ste poznali správne chodníky, po ktorých budete vo svojom živote kráčať.
Tu je pravda. Ježiš síce zomrel na kríži, ale bol aj vzkriesený a otvoril nám cestu k Božiemu trónu milosti. On  k nám môže naďalej hovoriť prostredníctvom Biblie, ale aj cez ďalšiu osobu, film alebo knihu. Kristus prišiel a trpel, aby ste ho spoznali dôverne a aby ste sprístupnili komunikáciu s Bohom zablokovanú pádom ľudstva. On prišiel, aby smel hovoriť nahlas a priamo k vám. Sväté Písmo je jasné, keď hovorí “Môžeme pristúpiť k Božiemu trónu milosti s dôverou, aby sme dostali milosrdenstvo a našli milosť, ktoré nám pomôžu v čase núdze.” Nehovorí, že pristúpime k trónu prostredníctvom človeka.
Je to taký krásny a prenikavý verš. Trón, na ktorom sedí Boh, je trón milosti, ktorý vám poskytuje, čo potrebujete a dovoľuje vám prijať milosrdenstvo a nájsť milosť. Ak sa čudujete, kam sa podela milosť z vášho života, môžete ju nájsť pri Božom tróne.
Aplikácia Dnes môžeme priniesť pred Boží trón milosti svoje zlyhania, zápasy s hriechom, pocity viny a nedostatočnosti. Môžeme to urobiť s detinskou dôverou. Božia milosť iste prebudí živú vieru a schopnosť znovu načúvať Božiemu hlasu. Práve vtedy, keď On k nám hovorí, prijímame Božiu pomoc a vedenie, ktoré v tomto čase tak veľmi potrebujeme.
Nedeľa  15.1.2017
Text List Jakuba 5:13-16
Zamyslenie “Osobná bezúhonnosť”
Na národnom zhromaždení pracovníkov s mládežou, ktoré sa konalo v San Franciscu v roku 1994 hovoril Richard Dortch o tom, ako  stratil svoju bezúhonnosť. V kázaní toho dňa, Dortch prerozprával priebeh rokov služby bez poškvrny, keď sa zrazu všetko zmenilo k horšiemu v priebehu troch rokov, keď jeho osobnosť prejavovaná na verejnosti, sa nezhodovala s tou v súkromí. Dortch, prepustený z výkonu trestu, cestoval po krajine v snahe napraviť sa, hlásal odkaz o osobnej bezúhonnosti.
Ako prvé povedal, že masívne osobné zlyhanie nepríde zo dňa na deň. Skôr je to kvôli pomalému a narastajúcemu sa vzďaľovaniu od niečoho, čo poznáme ako pravdu.
Ďalej povedal: “Najlepšia metafora pre bezúhonnosť je sklo. Sklo je pevnej štruktúry, ale čisté. Ak sa niekto pozrie na sklo, môže vidieť cez neho.“ Je váš život priehľadný?
Ak sa nachádzate na mieste, kde okenná tabuľa vášho života nie je číra, ale skôr kalná a zahmlená, začnite sa modliť. Nemodlite sa len pre pokánie, ale žiadajte Boha o odvahu získať späť svoju bezúhonnosť, nech to stojí, čo to stojí. Iba touto cestou, potom čo prejdete očistou v nádrži Božej pravdy a bezúhonnosti, začne byť život, ktorý žijete, skutočne označovaný ako čistý.
Aplikácia Nič neuvoľní našu vieru a modlitby tak ako rýdze pokánie a nekompromisný zápas o čistotu a slobodu v oblasti, kde naša integrita kríva.  Otvorme v modlitbe úprimne túto oblasť a požiadajme Pána o odpustenie a Jeho pomoc. Možno sa v tomto zápase potrebujeme niekomu zdôveriť a požiadať o pomoc. Dohodnite si takéto stretnutie ešte dnes.
Pondelok  16.1.2017
Text Izaiáš 63:1
Zamyslenie Boh hovorí mnohými spôsobmi
V dnešnom verši Boh prehlasuje, že hovorí, a keď tak činí, hovorí v spravodlivosti. Vždy sa môžeme spoľahnúť, že to čo Boh hovorí je správne. Boh sa k nám prihovára mnohými spôsobmi, ktoré zahŕňajú, ale nie sú ohraničené ako: Jeho Slovo, príroda, ľudia, okolnosti, pokoj, múdrosť, nadprirodzený zásah, sny, vízie a to, čo niektorí nazývajú “vnútorné svedectvo”, ktoré je najlepšie opísať ako “vedomosť” hlboko vnútri našich sŕdc. Boh rovnako hovorí aj spôsobom, ktorý Biblia nazýva “tichý, jemný hlas”, čo ako verím, tiež súvisí s vnútorným svedectvom.
Boh hovorí aj prostredníctvom svedomia, cez naše túžby a aj cez počuteľný hlas. Zapamätajte si, že keď Boh hovorí, tak je to vždy pravda a nikdy to nie je v rozpore s Jeho Písaným Slovom. Len zriedka počujeme Boží počuteľný hlas, hoci aj to je možné.
Chcem vás povzbudiť, žiadajte Boha, aby vám pomohol počuť Jeho hlas akýmkoľvek spôsobom, ktorý si zvolí. Miluje vás, má dobrý plán pre váš život a chce sa s vami o týchto veciach rozprávať.
Božie slovo pre vás na dnešný deň: Boh hovorí mnohými spôsobmi, len si zapamätajte, že nikdy nebude odporovať tomu čo je v Biblii.
Aplikácia Modlime sa za to, aby sa naša citlivosť na Jeho hlas prehĺbila, aby sa to stalo bežným v našich životoch, že budeme Boha počuť a nechať sa Ním viesť. Môžeme sa modliť za starších a vedúcich služieb v našom zbore (alebo kohokoľvek, koho nám Boh položí na srdce), aby ich počutie Boha viedlo a zmocňovalo. Nech počutie Boha nie je zriedkavé ako za dní kňaza Éliho (1Sam 3,1)!
Utorok  17.1.2017
Text Ján 14:16
Zamyslenie Pomoc je tu
Mnohí ľudia prijali Ježiša ako svojho Pána a Spasiteľa. Pôjdu síce do neba, ale nikdy nenačerpajú plnú kapacitu Ducha Svätého, ktorá je pre nich k dispozícii. Nezažijú skutočný úspech, i keď Boh chce, aby sa z neho tešili už na zemi. Jednoducho povedané, mnohí budú na ceste do neba, ale nebudú sa tešiť zo samotnej cesty.
Často sa pozeráme na tých, ktorí majú bohatstvo, postavenie, moc a považujeme ich za “úspešných”. Ale mnohým ľuďom, ktorí sú považovaní za úspešných, stále chýba pokoj, radosť, spokojnosť a ďalšie skutočné požehnania. Takí ľudia sa nikdy nenaučia byť plne závislí na moci Ducha Svätého.
Ľudia, ktorí sú sebestační si často myslia, že závislosť na Bohu je známkou slabosti. Ale pravdou je, že čerpaním zo schopností Ducha Svätého, môžu vo svojom živote dosiahnuť oveľa viac, než by kedy mohli dosiahnuť vlastnými silami.
Boh nás stvoril spôsobom, že aj keď máme silné stránky, máme aj slabiny a preto potrebujeme Jeho pomoc. Vieme, že nám chce pomôcť, pretože nám poslal Nebeského Pomocníka, Ducha Svätého, aby žil v nás.
Často sa zbytočne snažíme, pretože nevnímame pomoc, ktorú máme k dispozícii. Vyzývam vás, aby ste boli závislí na Bohu, nie na svojich vlastných silách. Nech už prechádzate čímkoľvek, nemusíte tým prechádzať sami.
Božie slovo pre vás na dnešný deň: Tvoj najhorší deň s Bohom bude lepší ako tvoj najlepší deň bez Neho. Duch Svätý je tu, aby k vám hovoril a pomohol vám takým spôsobom, aký práve dnes potrebujete.
Aplikácia Vyznajme Bohu situácie v našich životoch, kedy sme konali a rozhodovali sa bez Neho, Jeho pomoci a vedenia. Zároveň môžeme v modlime vyjadriť našu závislosť na Bohu a znovu z celého svojho srdca pozvať Ducha Svätého, aby bol našim Pomocníkom a konal Jeho dielo v nás a skrze nás. Keď sa modlíme za zbor, môžeme sa dnes  modliť práve za moc Ducha Svätého a Jeho mocné pôsobenie medzi nami. Tak nevyhnutne Ho potrebujeme!
Streda  18.1.2017
Text Žalmy 63:1
Zamyslenie Niekedy sa čudujem, ako dlho sa trápime, než začneme premýšľať nad tým, že o tom povieme Bohu a začneme počúvať Jeho Hlas. Sťažujeme sa na problémy, hundreme, mrmleme, hovoríme o tom našim priateľom a hovoríme o tom, ako si želáme, aby Boh s tým niečo urobil. Bojujeme so situáciami v našich mysliach a v našich citoch, zatiaľ čo často strácame výhodu toho najjednoduchšieho riešenia ktoré tu je: modlitba. Ale čo je horšie, potom povieme ten najabsurdnejší výrok, aký človek pozná: “Takže, myslím si, že jediné čo môžem urobiť je modliť sa.” Som si istá, že ste to už počuli a možno ste to už aj povedali. Nie ste jediní. Všetci sme vinní za to, že považujeme modlitbu za poslednú možnosť a vyhlasujeme veci ako, “Nuž, nič iné nepomáha, možno by sme sa mali pomodliť.” Viete čo mi to hovorí? Hovorí mi to, že naozaj neveríme v moc modlitby tak ako by sme mali. Nosíme bremená ktoré nemusíme – život je potom ťažší ako by mal, pretože si neuvedomujeme aká silná je modlitba. Ak by sme si to uvedomili, hovorili by sme s Bohom a počúvali čo hovorí o všetkom, ale nie ako poslednú možnosť ale ako prvú odpoveď.
Božie slovo pre vás na dnešný deň: Dovoľte modlitbe stať sa vašou prvou odpoveďou a nie poslednou možnosťou.
Aplikácia Začnime sa dnes modliť práve za to, čo nás možno trápi a zamestnáva, ale ešte sme o  tom v modlitbe doteraz s Bohom nehovorili.
Modlime sa za veci nášho zboru, o ktorých sme možno veľmi veľa hovorili a diskutovali medzi nami, ale možno len málo v modlitbách. Napr. naše hľadanie priestorov pre zbor; alebo naša jednota v rôznosti; alebo praktizovanie biblického učeníctva dnes; alebo zakladanie zborov…
Štvrtok  19.1.2017
Text Efezanom 3:17
Zamyslenie Domov Ducha Svätého
Ak ste znovuzrodený kresťan, pravdepodobne viete, že Ježiš žije vo vašom vnútri prostredníctvom moci Ducha Svätého. Otázkou ale je, či sa cíti u vás dobre. Cíti sa u vás ako doma? Aj keď Duch Svätý žije vo vašom vnútri, žijú tam aj iné veci, ako napríklad strach, hnev, žiarlivosť alebo reptanie a sťažovanie sa.
Boh mi raz ukázal, aké to pre Neho je, keď žije v srdci, kde sídli reptanie, sťažovanie sa a nesvár. Predpokladajme, že idete na návštevu k priateľke a ona vás privíta: “Ó, poď ďalej. Pripravím ti šálku kávy. Pohodlne sa usaď a cíť sa tu ako doma.” Potom ale vaša priateľka začne jačať na svojho manžela a obaja sa začnú hádať, jačať a robiť scény priamo pred vami. Ako príjemne by ste sa cítili v prítomnosti takéhoto konfliktu?
Ak chceme byť príjemným “domovom” pre Ducha Svätého, musíme sa vzdať vecí, ktoré spôsobujú, že zabúdame na Jeho prítomnosť alebo sú pre Boha urážlivé. Musíme prestať nadávať, púšťať zvadu a nepohodlie do nášho vnútra alebo prechovávať neschopnosť odpustiť. Namiesto toho sa musíme uistiť, že náš vnútorný život je spojený s vecami, ktoré tešia a robia česť Božej prítomnosti. Naše ústa by mali byť plné chvál a vďaky. Každý deň by sme sa mali prebudiť a vo svojom srdci povedať, “Dobré ráno, Pane. Chcem, aby si sa cítil dnes u mňa pohodlne ako doma.”
Všetci si potrebujeme urobiť inventúru v našich srdciach, pretože srdcia sú príbytkom Boha. Keď skúmame náš vnútorný život, pozeráme sa na svätú zem, ktorú si Boh vybral za svoj domov. Zaviažme sa, že pre Neho vytvoríme pohodlný domov v nás.
Božie slovo pre vás na dnešný deň: Ubezpečte sa, že ste útulným domovom pre Ducha Svätého.
Aplikácia Ak sú takéto veci v našom živote, ktoré zarmucujú Ducha Svätého, vyznajme ich práve dnes a v modlitbe začnime namiesto nich postupne budovať nové veci.
Úplne rovnaké ako v osobnom živote je to aj v manželstve, rodine, alebo zborovom živote. Modlime sa v pokání za naše zborové spoločenstvo, aby bolo miestom, kde nie je Duch Svätý zarmútený. Môžeme sa modliť za vzťahové nezhody, ak o nejakých vieme; za rozdelenia v spolupráci; za sklamaných ľudí z niečoho, čo v našom zbore zažili…
Piatok  20.1.2017
Text Ezechiel 11:19
Zamyslenie Jemný a citlivý
Vo verši na dnes Boh sľubuje, že vymení srdcia z kameňa za srdcia z mäsa. Inými slovami, On môže premeniť bezcitného človeka na dobrosrdečnú a citlivú osobu.
Ak dáme naše životy Bohu, vloží zmysel pre dobro a zlo hlboko do nášho podvedomia, no ak sa búrime proti nášmu podvedomiu veľmi často, môžeme sa stať bezcitnými. Ak sa to stane, potrebujeme nechať Boha obmäkčiť naše srdcia, aby sme mohli byť duchovne citliví k vedeniu Duchom Svätým.
Predtým, ako sme spoznali Boha, sme boli možno bezcitní. Byť pravidelne v Jeho prítomnosti zmäkčilo naše srdce a urobilo nás omnoho citlivejšími k vnímaniu Jeho hlasu. Ak naše srdce nebude citlivé na Boží dotyk, nebudeme schopní rozoznať, že sa ku nám prihovára. Prihovára sa nám jemne, tichým, veľmi slabým hlasom alebo s jemným presvedčením o danej veci.
Bezcitný človek je tiež v nebezpečenstve, že raní ostatných ľudí a ani si to nebude uvedomovať a to zarmucuje Božie srdce. Tí, čo sú bezcitní a zaneprázdnení “vykonávaním svojich vlastných činností”, nebudú citliví pre Božiu vôľu či hlas. Boh chce obmäkčiť naše srdcia Jeho Slovom, pretože stvrdnuté srdce nemôže počuť Jeho hlas alebo prijímať ďalšie mnohé požehnania, ktoré túži dávať.
Božie slovo pre vás na dnešný deň: Udržuj svoje srdce jemné a citlivé pre Boží hlas.
Aplikácia Modlime sa za to, aby sa naše srdce stalo naozaj mäkkým a citlivým. Možno vieme odhaliť vplyvy, ktoré nás naopak robia tvrdými a necitlivými. Ak áno, v modlitbe o tom hovorme s Bohom, ako tieto vplyvy eliminovať a čeliť im.
V NZ čítame o tom, že medzi kresťanmi má byť pokora, nežnosť, trpezlivosť, láska (Ef 4,2), že doslova máme byť rozpoznateľní podľa zjavnej lásky medzi nami (J 13,35). Modlime sa za náš zbor, aby Božia láska bola medzi nami. Modlime sa za tie vzťahy a ľudí, kde tomu tak dnes nie je.
Sobota  21.1.2017
Text Žalmy 23:3
Zamyslenie Boh obnoví vašu dušu
Často nami zmietajú veci, ktoré nechceme, pretože sme presvedčení, že to musí byť od diabla. Niekedy však potrebujeme objaviť, že mnoho z toho, čo sme odmietali, bolo od Boha. Mnoho vecí čo sme nemali radi alebo nechceli, Boh dopustil, aby sme mohli rásť a rozvíjať sa.
Autor listu Židom (Hebrejom) povedal, že sa musíme podvoliť Božej disciplíne (Žid 12,5-11). Karhá nás len preto, že nás miluje. Nepokúšajte sa brániť tomu, čo Boh zamýšľa použiť pre naše dobro. Počas nášho odmietania všetkého, čo je bolestivé alebo náročné, jednoduchou pravdou je, že duchovne nerastieme. Stále chodíme okolo toho istého vrchu (problémov). Nakoniec som si uvedomíme, že aj keď sa snažíme vyhnúť bolesti, aj tak to bolí. Tá bolesť, keď ostávame takí, akí sme, je omnoho horšia ako bolesť ktorú prináša zmena.
Naša osobnosť je našou dušou (myseľ, vôľa a emócie), ale často krát je zraňovaná našimi skúsenosťami vo svete. Boh prisľúbil obnoviť naše duše ak budeme pomáhať Duchu Svätému pracovať v nás. Aj keď je naša  duša zlomená, okrádaná o pokoj a radosť, Boh nás zoceľuje a obnovuje.
Božie slovo pre vás na dnešný deň: Otvorte svoju dušu Bohu a žiadajte Ho, aby zahojil každú ranu a škrabanec.
Aplikácia Žiadajme Pána, aby nás v hĺbke duše dôkladne zmenil, aby sme sa stali všetkým, čím chce, robili všetko to, čo On chce a mali všetko to, čo On chce.
Modlime sa za nových ľudí, ktorí do nášho zboru prichádzajú (cez mládež, alebo len preto, že im niekto náš zbor odporučil…), aby zažívali takéto mocné Božie uzdravenie, občerstvenie a obnovenie ich životov (často sú to ľudia rôzne pozraňovaní a pochádzajúci z disharmonického rodinného prostredia…). Modlime sa za tých, ktorí tak pastoračne, učenícky slúžia iným (duchovných poradcov, vedúcich skupiniek, mentorov…), aby si ich Boh používal v tomto procese jeho obnovenia.
Nedeľa  22.1.2017
Text Daniel 6:10
Zamyslenie Vzdávanie vďaky je veľmi dôležité, aby sme počuli Boží hlas, pretože, takisto ako chvála a uctievanie je čosi, na čo Boh odpovedá. Je to niečo, čo má Boh rád, čo zahrieva Jeho srdce. Vždy keď Bohu prejavíme takéto potešenie, naša blízkosť s Ním sa prehlbuje čím upevňujeme náš vzťah s Ním.
Ak nie sme vďační za to, čo máme, prečo by nám mal dávať niečo ďalšie, nad čím by sme hundrali? Na druhej strane, keď Boh vidí ako úprimne si vážime a sme vďační za všetky veľké i malé veci, je naklonený žehnať nám ešte viac. Podľa Listu Filipanom 4:6, všetko, o čo Boha prosíme, by malo byť sprevádzané vzdávaním vďaky. Bez ohľadu na to, o čo prosíme, vždy by to malo byť sprevádzané vďakou. Dobrý zvyk, ktorý by sme si mohli vybudovať je začínať každú našu modlitbu vzdávaním vďaky. Napríklad: “Ďakujem Ti za všetko, čo si vykonal v mojom živote. Si úžasný a ja Ťa naozaj milujem a vážim si Ťa.”
Povzbudzujem vás k tomu, aby ste skúmali svoj život, aby ste venovali pozornosť svojim myšlienkam a slovám a aby ste zistili, koľko vďaky prejavujete. Ak chcete výzvu, vyskúšajte prejsť celým dňom bez jediného slova sťažnosti. Vyviňte si postoj vzdávania vďaky v každej situácii. V podstate, staňte sa len nevýslovne vďačným a pozorujte, ako sa vaša blízkosť s Bohom prehlbuje a ako vás žehná viac ako kedykoľvek pred tým.
Božie slovo pre vás na dnešný deň: Vyjadrujte slová vďaky, nie slová sťažnosti.
Aplikácia Modlime sa s ďakovaním za náš zbor, ľudí, služby, vzťahy a všetko, čo Boh medzi nami koná. Môžeme začať práve tam, kde sme my sami zapojení. Modlime sa s vďakou práve za tie veci, kde máme tendenciu prejavovať skôr nespokojnosť a kritiku. Našu vďačnosť môžeme vyjadrovať v modlitbách pred Bohom, ale skúsme ju aj osobne tlmočiť a prejaviť konkrétnym ľuďom.
Pondelok  23.1.2017
Text Žid 13,17
Zamyslenie Starší zboru
Už dlhú dobu sa snažíme, aby bol tím starších nášho zboru doplnený. Nijako sa nám v tom dlho nepodarilo postúpiť. Nami oslovení, a aj väčšina navrhovaných bratov nám dali negatívnu odpoveď na pozvanie do tejto služby. Na konci septembra som sa rozhodol, že sa stretnem so všetkými navrhovanými kandidátmi do staršovstva a budem s nimi osobne hovoriť. V priebehu tohto procesu a stretnutí som si uvedomil skutočnosť, že služba starších zboru sa stala úplne opomínaným druhom vodcovstva. Keď som hľadal materiály o tejto službe, našiel som len niekoľko (asi 4). V porovnaní s nespočítateľným množstvom kresťanských kníh o vodcovstve je to naozaj nepomer. Možno naozaj toho o vodcove veľa vieme, ale o vodcovstve starších zboru len veľmi málo. Možno sme prestali správne rozumieť tomu, prečo Boh buduje cirkev prostredníctvom komunít zborových spoločenstiev, ktoré sú spravované tímom starších. Možno aj preto je medzi nami o tom toľko rôznych predstáv. A tak som sa rozhodol oslovených mužov pozvať k spoločnému kurzu Biblické staršovstvo, aby sme sa vystavili tomu, čo o tejto službe hovorí Božie slovo a ako ku nám prostredníctvom toho bude Pán cirkvi hovoriť o našom povolaní.
Nová zmluva totiž jasne hovorí o vodcovstve starších a podriadenosti im. Vystríha nás však pred nebezpečenstvom zneužitia autority vodcami alebo nebezpečenstvom zneužívania vodcov. Poďme sa dnes modliť ako za náš postoj ku starším zboru, tak aj za ich službu.
Aplikácia • Modlime sa za pastora a starších zboru (Michal Kevický, Daniel Ciho, Peter Kremský, Macka Hlubocká):
• Za to, aby sa nechali sami viesť Pánom v osobnom živote a v službe vedenia zboru
• Za doplnenie ich tímu, rozoznanie povolania k tejto službe a vystrojenie nových starších zboru, ktorí  prevezmú zodpovednosť v tejto službe
• Za pripravovaný kurz Biblické staršovstvo, do ktorého sú pozvaní navrhovaní kandidáti do staršovstva, prípadne iní
• Modlime sa za Božie vedenie v rozhodovaní sa ohľadom ďalšieho kazateľa zboru
Utorok  24.1.2017
Text Ž 110,3
Zamyslenie Božia mládež
Tento tzv. kráľovský žalm je v NZ citovaný asi najčastejšie  zo všetkých žalmov –  25 krát. Už pred rokmi ma upútal tento tretí verš. Je to vlastne Božie zasľúbenie Jeho Synovi. Úplne ma dostalo zistenie, že v tomto Otcovom zasľúbení Synovi sme ako odmena sľúbení my – ľudia – Jeho ľud. Toto je túžbou, vášňou a odmenou nášho Pána – Jeho ľud. Jeho ľud je Jeho nevestou. On sám sa nazýva Ženíchom (J 5,35) a takto Ho nazval aj Ján Krstiteľ (J 3,29).
Je tu však ešte jeden konkrétny detail, ktorý ma zaujal: Väčšina prekladov v druhej časti verša hovorí o Božej mládeži. Podobne ako zasľúbenie o vyliatí Ducha v prorockej knihe Joel hovorí o mládencoch a pannách. Podobne ako sám Pán hovorí o chvále detí (Mt 21,16) odvolávajúc sa na Ž 8,3.
Verím, že v centre Božej pozornosti sú deti a mládež. A po čase štúdia histórie prebudení sa mi to naozaj potvrdilo. Boh si naozaj často použil práve deti a veľmi mladých ľudí.
Údajne sa stačí na zhromaždeniach spýtať, koľko prítomných odovzdalo svoj život Bohu do svojich 18 rokov života. Skúšal som to a funguje to! Takmer vždy je to drvivá väčšina prítomných. Vrátane mňa.
Myslím, že by sme sa aj my mali naozaj doslova zamerať na deti a mládež. Nie len preto, že nám Pán požehnal v našom zbore veľa mladých. Ale preto, že prechádzajú kľúčovým obdobím svojho života, kedy s nimi Boh chce niečo (možno aj nad naše predstavy!) urobiť.
Aplikácia Modlime sa za deti a mládež v našom zbore a za ich vrstovníkov:
• Aby zažili vo svojom živote skutočné obrátenia a povolanie Bohom.
• Aby nachádzali v našom zborovom obecenstve duchovný domov,  miesto, kde nájdu hlboké vzťahy, kde budú mať svojich duchovných otcov a matky, kde budú rásť v každom ohľade v Krista.
• Aby si Boh použil vzťahy v mentoringu, mentorov, skupinky a iné stretnutie na skutočné učeníctvo, duchovnú premenu a rast týchto mladých ľudí.
• Modlime sa za vedúcich v besiedke, doraste, mládeži, Fusione, aby ich Pán v tejto službe viedol a zmocňoval skrze Ducha Svätého.
• Modlime sa za tieto tímy. Jednak aby v nich vyrástli vedúci a jednak aby zakúsili ako ich Boh spojí a pomôže im vzájomne sa dopĺňať.
• Modlime sa aj za nových mladých ľudí, ktorí by aj prostredníctvom  dorastu, mládeže a služby Fusion spoznali Boha osobne.
Streda  25.1.2017
Text 1K 9,19-24
Zamyslenie Záväzok získavať duše
Tieto Pavlove slová  ma znovu a znovu vyzývajú! On mal neskutočný záväzok získavať ľudí pre Krista. Všetko tomu vo svojom živote podriadil. Bolo to preto, že bol apoštolom? Bola to len jeho práca? Chce to Pán len od tých, ktorých k tomu takto oddelí a povolá ako Pavla? Myslím, že nie. Myslím, že táto vášeň pre stratených (ľudí, čo nepoznajú Pána ako svojho Spasiteľa) a ich záchranu je niečo, čo by malo byť súčasťou nášho života. Možno sme to stratili, možno to v nás vychladlo, možno nás zamestnávajú iné veci… A možno naopak: pociťujeme túto Pánovu vášeň pre záchranu ľudí…
Táto Pavlova fakľa horí stále jasne a hovorí nám o tom, že sme tu na tejto zemi práve pre záchranu ľudí okolo nás. Akoby sme boli na lodi a okolo sa ľudia topia v mori. Akoby sme boli hasičmi – záchranármi a pred nami je horiaca budova plná ľudí…
Poďme dnes prehodnotiť, do akej miery túto fakľu nesieme my. Možno to bude čas, v ktorom budeme prosiť o nový oheň pre stratených ľudí… Možno to bude čas modlitieb za tých, ktorí v našom okolí Boha osobne nepoznajú napriek tomu, že poznajú nás a vedia o tom, že sme veriaci a počuli od nás evanjelium… A možno sa pridáte k modlitbám za dve konkrétne misijné aktivity  ľudí z nášho zboru (alebo za niektoré iné)…
Aplikácia • Modlime sa za to, aby si nás  Pán naozaj mohol používať ako rybárov ľudí (v osobnej evanjelizácii, či prostredníctvom rôznych akcií..)
• Modlime sa za projekt Cesta muža, ktorý vedie Slavo Kremský, zameraný na chlapcov bez otcov, zväčša z detských domovov, aby aj prostredníctvom tejto služby mohli zakúsiť skutočnú Božiu lásku a Boha ako Otca. Môžeme sa modliť za mužov, ktorí slúžia na víkendovkách a nových mužov, ktorí by sa stali oporou pre týchto chlapcov.
• Modlime sa za službu v ženských väzniciach, kam chodí s tímom žien Rút Krajčiová. Môžeme im žehnať Božie zmocnenie pre túto službu a zároveň sa modliť, aby ich prostredníctvom sa diali Božie zázraky a uzdravenia v životoch týchto žien.
Štvrtok  26.1.2017
Text Žid 10,24-25
Zamyslenie Neopúšťajme skupinky
V knihe Skutky apoštolov často čítame o stretnutiach prvých kresťanov „po domoch“. Dokonca v NZ môžeme pozorovať, že tie najväčšie zázraky sa udiali v najmenších zhromaždeniach niekoľko málo ľudí niekde v ústraní alebo v domácnostiach. Áno, čítame aj o veľkých – niekoľko tisícových zhromaždeniach. Ba aj dnes máme nedeľné zhromaždenia, kde je priveľa ľudí a priveľa neznámych ľudí na to, aby som sa tam zdieľal o tom, čím prechádzam, ako zápasím, čo prežívam. Nuž a je tam primálo času, aby na každého potreby (radosť, či smútok) naozaj došlo.
Verím, že aj takéto veľké zhromaždenia sú dôležité a je veľmi dobré, že sme si zvykli jeden deň v týždni navštíviť zhromaždenie (aj so svojimi deťmi). Zároveň si však myslím, že by sme mali urobiť všetko preto, aby sme mali – možno raz za jeden, či dva týždne – spoločenstvo v takej skupine ľudí, kde dôjde naozaj aj na nás, kde bude naozaj možné sa navzájom pozorovať – a teda vidieť si do života – a povzbudzovať sa navzájom a aj spolu niečo praktické robiť. Úplne ideálne k tomu sú skupinky počas týždňa. Nemusia byť veľké a predsa majú na nás veľký vplyv. Nemusí to byť o mnohých ľuďoch a predsa to je o mnohých zmenách v našom živote.
Máš takúto skupinku? Ak áno, možno vieš, o čom hovorím. Ak si ju niekedy mal, možno znovu popremýšľaj o tom, ako by si znovu takéto spoločenstvo mohol mať. A ak nemáš, povzbudzujem ťa k hľadaniu skupinky, kde by si vystúpil z tieňa anonymity a samoty do svetla niekoľkých dôverných priateľov.
Aplikácia • Modlime sa za vedúcich skupiniek:  súčasných, ale aj nových, ktorí by sa ujali ľudí a učenícky ich viedli
• Modlime sa za to, aby skupinky boli miestom spoločenstva, ale aj duchovného rastu
• Modlime sa za zapojenie sa ľudí do skupiniek, aby naozaj podľa možností mohli zakúšať spoločenstvo a vzťahy, ktoré nám pomáhajú povzbudzovať sa k duchovnému rastu, láske a dobrým skutkom
Piatok  27.1.2017
Text Pre ženy: Tit 2,3-5
Pre mužov: 1Tim 2,8
Zamyslenie Ženy, muži a ich špeciálne poslanie
Neviem, či ste si to niekedy všimli, ale Biblia naozaj jednoznačne hovorí o špeciálnom poslaní mužov a žien. V dnešnej dobe emancipácie a dôrazu na akúkoľvek rovnosť mužov a žien je aj v NZ akoby iný dôraz. Nuž a myslím, že je múdre pozorne sledovať to, čo ku mne (ako mužovi, alebo žene) NZ hovorí. Je tam niečo konkrétne a špecifické,  na čo by som sa mal (ako muž alebo ako žena)  naozaj zamerať?
Dnes som vybral jeden takýto text pre ženy a jeden pre mužov. Zamysleli ste sa už vôbec niekedy nad tým, k čomu sme týmto textom vyzvaní? Snažíme sa to aplikovať a prakticky robiť vo svojom živote?
Ženy: V tomto texte sa spomínajú staršie aj mladšie. Jedny sa majú učiť a druhé majú učiť a odovzdávať skúsenosti. Verím, že to bez vzájomnej otvorenosti, vzájomného vzťahu a dôvery nejde. Možno dnes nie je veľa príležitostí na takúto ženskú medzigeneračnú kooperáciu. Možno tomu doba a móda neprajú. Možno sa vám zdá, že si navzájom nerozumiete (mladšie starším a staršie mladším). Možno to vzdávate skôr ako to skúsite. Skúste to! Božie slovo jasne hovorí o tomto „ženskom procese učeníctva“. Iste to bude fungovať a prinášať ovocie viac ako čokoľvek iné…
Muži: V tomto texte sú dve zodpovednosti. Tá prvá je, že na  každé miesto máme vstúpiť ako Boží mužovia – so svojim Bohom v modlitbe. Teda kráčať v tejto identite niekoho, komu Boh zveruje zodpovednosť a autoritu. Zrejme Boh chce počuť o tom, čo na tom – ktorom mieste (oblasti našej zodpovednosti: škola, práca, rodina, služba, priatelia…) prežívame, s čím zápasíme, čo sa tam deje… No a druhá vec je, že máme dvíhať ruky v čistote bez hnevu a sváru. Áno, iste by to mohlo znamenať aj dvíhanie rúk pri chvále a uctievaní. Ak však muž zdvihne ruky, znamená to podľa mňa aj to, že na danom mieste niečo prakticky urobí, že zasiahne, že to nenechá len tak. Sme povolaní prevziať zodpovednosť, použiť ruky, nastaviť rameno, pomôcť…
Aplikácia • Modlime sa za ženy, aby rozoznávali miesto svojej služby  a povolania, aby  mali vo svojom živote hlboké priateľské vzťahy – nie len rovesnícke, ale aj medzigeneračné, aby si vedeli vzájomne slúžiť a aby staršie vedeli odovzdávať konkrétne skúsenosti mladším…
• Modlime sa za mužov, aby vedeli rozoznať službu, povolanie, kde im Boh zveruje zodpovednosť a autoritu pre vodcovtvo, aby vstupovali do učeníckych vzťahov, v ktorých sa buď nechajú niekým viesť v úprimnom zdieľaní ich života, alebo budú viesť niekoho iného a odovzdávať to, čomu sa sami naučili…
Sobota  28.1.2017
Text Zj 3,7-8
Zamyslenie Bohom otvorené dvere
V lete som čítal knihu „Toľko rôznych ciest“ od Johna Ortberga. Je celá o Bohom otvorených dverách a o tom, ako do nich môžeme vstúpiť. Vrelo ju odporúčam každému, kto nechce tieto Božie dvere vo svojom živote minúť.
Keď čítam tieto Pánove slová cirkvi vo Filadelfii, nemôžem nevidieť tri skutočnosti. Tá prvá je nádherná. Týka sa nášho Pána: On otvára dvere. Stále to robí. A stále to robí jeho mocným triumfálnym spôsobom. Áno, On aj zatvára dvere. Ale aj to je pre nás niečo nádherné: Proste nám nedovolí vstúpiť do nesprávnych dverí.
Druhá skutočnosť sa týka nás, Jeho ľudu. Je to kvalita, ktorá akoby rozhoduje o tom, či Nám Pán dvere môže otvoriť: „hoci máš malú moc…“ On otvára dvere slabým vo vlastných očiach a v očiach sveta. Jeho výber je značne iný. Vidíme to napr. pri Jeho výbere mladého chlapca Dávida za kráľa Izraela (1Sam 16,7), alebo v Pavlových slovách o tom, koho si Boh povoláva (1K 1,26-29). Pán otvára dvere tým, ktorí si ich neotvárajú, nevedia otvoriť sami.
Tretia skutočnosť je však obrovskou výzvou: čo urobíme stojac pred Bohom otvorenými dverami? Rozoznáme v tom Božie konanie a vedenie? Vstúpime? Budeme mať potrebnú vieru a odvahu? Budeme ochotní riskovať, nasadiť sa? Otvorené dvere sú totiž vždy obrovskou výzvou a desia nás viac ako tie zavreté, alebo tie ľahšie, ktoré si otvoríme sami.
Aplikácia • Modlime sa za priestory pre náš zbor, Božie vedenie v procese ich hľadania, mobilizáciu a zjednotenie sa zboru v tomto zámere.
• Modlime sa za projektový tím, mužov, ktorí sa rozhodli pomôcť v tomto procese a nasadiť sa pre riešenie tejto potreby zboru.
• Konkrétne sme sa najnovšie rozhodli preskúmať možnosti nájsť takýto priestor v rámci budovy YMCA. Modlime sa aj za túto príležitosť, za Božie vedenie a múdrosť – ako pre nás, tak aj pre výbor YMCA na Slovensku, s ktorým o tom komunikujeme, a ktorý práve teraz hľadá spôsob ako pokračovať po získaní tejto budovy s jej využitím.
Nedeľa  29.1.2017
Text 2 Kronická 5:13-14
Zamyslenie Keď zostúpila Božia sláva
Možno si to budú niektorí ešte pamätať, tak ako to ostalo živo v mojej pamäti. Na tento text kázal v našom zbore kedysi dávno John McFarlane s jeho neopakovateľnými svedectvami z rôznych kútov sveta. Uchvátilo ma to. Je to naozaj možné, aby sme zakúsili v spoločenstve kresťanov pri uctievaní doslova otvorené nebo a zjavenú Božiu prítomnosť? Je možné, že Boh sám príde tak silne, že náš program už nebude vôbec zaujímavý a ani možný? Ja verím, že áno a modlím sa za to, aby nás Jeho sláva zjavená medzi nami premieňala.
Začína to samozrejme osobným životom uctievania každého jedného z nás. Potom je kľúčová jednota vo vzťahoch medzi nami. Asi nič tak nekompromituje naše uctievanie ako neodpustenia, konflikty, rozdelenia a nezhody medzi nami. Ďalej je myslím dôležitá aj spoločná iniciatíva. Bez toho, aby sme naozaj prakticky spolu vstúpili do uctievania, či modlitieb, nenastane medzi nami súlad. Pokiaľ  zostaneme „duchom neprítomní“ počas chvál, je to viac menej len o hudbe. No a nakoniec – myslím, že je dôležitá jednota v zameraní sa na Pána samotného. Pokiaľ sme rozptyľovaní počas chvál niečím iným, je to akoby sme sa chceli rozprávať s manželkou počas pozerania futbalového zápasu.
Naša jednota, súlad, spoločné zameranie je naozaj to, čo rozhoduje o Božej prítomnosti a Jeho konaní medzi nami. Ž 133 je takýmto Božím zasľúbením (a zároveň Jeho túžbou po našej jednote) Jeho mocného pôsobenia tam, kde je naše uctievanie naozaj v jednote Ducha.
Aplikácia • Modlime sa za jednotlivých vedúcich a tímy, ktoré vedú uctievanie počas nedeľných zhromaždení, za jednotu v ich tímoch, za ochranu a posvätenie v ich osobnom živote, za Božie vedenie v príprave ich služby.
• Modlime sa za túto oblasť v našich osobných životoch, osobné prebudenia a obnovenie našej prvej lásky a vášne ku Kristovi, aby sme na zhromaždenia prichádzali pripravení a schopní uctievať Boha spoločne.
• Modlime sa za milosť, aby sme sa vedeli do modlitieb a uctievania ako zbor počas našich zhromaždení zapojiť v horlivosti, v Duchu a v pravde. Všetci vieme, že uctievanie nie je len o hudbe a speve. Modlime sa, aby sme ako zbor zakúšali, ako nás Duch Svätý spája v uctievaní alebo modlitbách.
• Modlime sa aj za naše deti, aby boli Duchom Svätým a aj našim príkladom vtiahnutí do skutočného uctievania. Niekedy sú prítomné na chválach v zbore, ale častejšie sa snažíme pre ne v priestoroch besiedky pripraviť chvály a učíme ich chváliť Pána.
• Modlime sa za roznietenie modlitebného hnutia a nasadenia v našom zbore.
Pondelok 30.1.2017
Text Sk 19,17-20
Zamyslenie Transformácia mesta
Je fascinujúce študovať, aká historická transformácia sa stala v meste Efez za čias Pavla a historicky potom za čias apoštola Jána, ktorý tam potom pôsobil. Ako veľmi môže Božie prebudenie zmeniť mesto! Len pre zaujímavosť: hodnota tých zničených okultných predmetov predstavovala hodnotu priemerného príjmu človeka za 160 rokov! Pri počítaní sa dostávam ku sume 740 000€. Niečo podobné sa udialo po vyše 1400 rokoch v talianskej Florencii, keď tam kázal evanjelium obyčajný mních Gironimo Savonarola: „Na námestí vo Florencii zo svetských predmetov nakopili veľkú osemhrannú pyramídu. Mala sedem poschodí a týčila sa do výšky dvadsiatich metrov. Jej obvod bol takmer osemdesiat metrov. Keď horela, zvonili zvony a ľudia spievali.“
Verím, že Boh sa aj dnes zaujíma a dotýka miest. A nie je tomu inak ani v našom meste. Modlime sa dnes za spoluprácu kresťanov v Bratislave. Aj na základe príbehu mesta Efez môžeme na modlitbách vo viere snívať  o tom, čo by sa dialo počas Božieho prebudenia v Bratislave.
Aplikácia • Modlime sa s vďakou, že v našom meste existuje platforma Kresťania v meste, spolupráca mnohých pastorov a zborov.
• Modlime sa za Božie vedenie pre pastorov a vedúcich zborov v tejto spolupráci, aby sme vedeli rozoznať naozaj to, čo Boh prostredníctvom našej spolupráce chce konať.
• V súčasnosti prostredníctvom KvM prebieha služba bezdomovcom (varenie a výdaj stravy, ale aj praktická pomoc v teréne),  príprava služby mestu prostredníctvom akcie Milujem svoje mesto, duchovná služba, sieťovanie a konferencie, ku ktorým sa podľa záujmu jednotlivé zbory môžu pridať.
• Modlime sa za ďalšie kreovanie tejto spolupráce zborov a pastorov, prípadne za ľudí, ktorí by sa stali súčasťou Správnej rady KvM a posunuli túto službu mestu ešte ďalej ako sú naše momentálne možnosti (časové a finančné).
Utorok 31.1.2017
Text Ab 2,1-3
Zamyslenie Keď k nám Pán prehovorí
Máme za sebou tri týždne modlitieb a pôstov a možno podobne ako prorok Abakuk sme sa postavili akoby na stráž. Veľa sme sa modlili a zároveň sme dávali pozor, ako nás v tom viedol Svätý Duch a čo nám Pán hovoril.
Neviem, ako dlho to trvalo, kým k Abakukovi Boh prehovoril. V prvej kapitole však vidíme, ako sa modlil, ako videl úpadok Božieho ľudu a blížiaci sa Boží súd v podobe nepriateľov z Chaldejska. Na to sa úpenlivo modlí k Bohu… Keď však k nemu Boh prehovoril, prikázal mu, aby si to zapísal – a to dokonca čo najzreteľnejšie. Podobne to robili aj iní Boží proroci, inak by sme dnes nemali  dôkladne zapísané prorocké knihy a ani historické knihy o Božom konaní s Jeho ľudom…
Ak aj nepatríme k ľuďom, čo si píšu denník alebo majú vlastný blog, či facebook, kde uverejňujú niečo zo svojho života…, to, čo nám Pán hovorí a ako nás vedie, by sme mali sledovať s najväčšou precíznosťou:  aby sme sa vedeli k tomu kedykoľvek vrátiť a modliť sa za to; aby sme to vedeli rozsudzovať; aby sme sa o tom vedeli zdieľať s inými; aby sme takto vedeli povzbudzovať a potešovať iných…
Aplikácia • Zrekapitulujme si to,  čo ku nám Boh počas týchto dní hovoril. Zapíšme si to. Znovu o tom v modlitbe hovorme s Pánom.
• Viedol vás Boh k niektorým konkrétnym rozhodnutiam a zmenám? Zapíšme si ich. Modlime sa, aby sme v tom boli naozaj dôslední.
• Ak sme si vytvorili nový spôsob, ako sa na dennej báze modlíme, pokračujme v týchto nových dobrých zvykoch.

Podrobnosti

Začiatok:
9. januára 2017
Koniec:
31. januára 2017
Udalosť Kategória:

Organizátor

Miesto udalosti

Trnavská cesta 67
Trnavská cesta 67
Bratislava, 82104 Slovenská republika
+ Google Map

Podrobnosti

Začiatok:
9. januára 2017
Koniec:
31. januára 2017
Udalosť Kategória:

Organizátor

Miesto udalosti

Trnavská cesta 67
Trnavská cesta 67
Bratislava, 82104 Slovenská republika
+ Google Map